СИСТЕМА УПРАВЛЕНИЯ И КОНТРОЛЯ НАРУЖНОГО ОСВЕЩЕНИЯ УЛИЦ КИЕВА
Время публикации: 28 декабря 2010г.,.
С. Марциненко КП «Київміськсвітло»
Зовнішнє освітлення сучасного Києва — досить велике господарство, яке потребує технічного керування та контролю. Вмикання та вимикання освітлювального обладнання здійснюється від 1389 шаф управління, встановлених у місті. Керування шафами управління виконується з трьох диспетчерських пунктів за допомогою телемеханічних та радіотехнічних пристроїв.
До 1994 року контроль за станом мереж здійснювався застарілими релейними пультами управління, що керували лише 22 % вуличних мереж по телефонних лініях зв’язку. Ці лінії підприємство орендує в Укртелекомі. До 2008 року управління та контроль за зовнішнім освітленням проводилися двома типами систем: «Граніт-С», яка використовує для передачі сигналу управління телефонні та силові лінії (рис. 1), та «Славутич-1» — цифрова радіотелеметрична система з передачею керуючого сигналу за допомогою радіочастот (рис. 2).
Вищезгадані системи керування та контролю освітлення м. Києва виконують лише стандартні функції: вмикання та вимикання, контроль напруги.
Питання вдосконалення діючих систем керування та контролю за станом освітлення вулиць стало приводом проведення низки нарад, а також консультативних бесід з розробниками цих систем. Було з’ясовано, що діючі системи не підлягають вдосконаленню. В зв’язку з цим керівництво КП «Київміськсвітло» вирішило впровадит нову прогресивну систему контролю за зовнішнім освітленням м. Києва — систему моніторингу та управління на основі технології «СПРУТ».
Наприкінці 2008 р. підприємство ввело в експлуатацію стаціонарно-мобільний диспетчерський пункт по вул. Коноплянській (рис. 3), який планується згодом зробити єдиним, що керуватиме зовнішнім освітленням всього міста по безпровідних каналах GSM/GPRS. Система «СПРУТ», яка впроваджується, надасть можливість покращити якість управління та моніторингу вуличного освітлення, швидко реагуючи на аварійні ситуації. Тобто, в разі виходу з ладу окремого джерела світла або обриву лінії електропередачі, несанкціонованого відкриття дверей шафи (рис. 4), підключення до електромереж зовнішнього освітлення інформацію про це оперативно отримує диспетчер на
центральному пульті. Таким чином, ремонтна бригада оперативно усуває несправність.
Отже, контролю підлягають такі параметри: наявність допустимої напруги на силових входах і виходах шаф управління вуличним, архітектурним, рекламно-інформаційним освітленням та ілюмінацією, струм у вихідних лініях, спожита електрична енергія.
Однією з переваг нової системи є те, що вона передбачає управління прийому-передачі даних по каналу мережі оператора мобільного зв’язку.
Серед переваг впроваджуваної системи також є ефект енергозбереження, що визначається за такими показниками:
- реалізація точного щодобового графіка «вмикання- вимикання» освітлювальних приладів;
- корекція графіка «вмикання-вимикання» залежно від реальних погодних умов;
- оцінювання спожитої електроенергії за допомогою багатотарифного лічильника в реальному часі.
Розглянемо порівняльну таблицю показників застарілих систем «Граніт-С» і «Славутич-1» та нової системи «Спрут» табл. 1
Як видно, система управління вуличним освітленням на основі технології «СПРУТ» є гнучкою, дає можливість корекції та модернізації у ході експлуатації, є найпрог- ресивнішою та економічно вигідною, тому фахівці КП «Київміськсвітло» вважають за доцільне продовжувати роботи щодо її впровадження для управління та контролю стану зовнішнього освітлення вулиць м. Києва.
Powered by Hackadelic Sliding Notes 1.6.5